Prohledat tento blog

sobota 21. srpna 2010

Zdravý dotek - Dotýkejte se


Kurz „Dotkněte se jeden druhého“ otevřela pražská klinika Esthesia na popud svých klientek, které si masérce stěžovaly, že je jejich chlapi nechtějí masírovat, a když, tak jen pět minut a už je to nebaví. A co si budeme nalhávat, pánové, masírování není naše silná stránka! A ačkoliv to zní jako další aktivita, kterou si na nás naše partnerky vymyslely, abychom se tzv. nenudili, nemusí to být úplně špatný nápad.
„Dotkněte se jeden druhého“
Na kurzu se v první řadě masérka s dvojicí dohodne na tom, co se chtějí naučit a která místa jsou pro ně v masáži nejpříjemnější. Mohou si vybrat libovolná místa od hlavy po prsty u nohou (mezi muži nejvyhledávanější masáží). Někdy může masáž fungovat jako příprava k milostné předehře (kterou muži tolik nemusí). No a za přítomnosti masérky začíná tanec rukou, vůní a partnerské vášně. Pozor, zde se nejedná o tantrickou masáž, ale skutečnou masérskou techniku, která vám přinese nejen domácí pohodu, ale i certifikát se kterým se můžete později ve společnosti třeba pochlubit. 
Jak jsme již zmínili, muži milují masáž plosek nohou. Jak je známo z východních učení, každý náš orgán se na povrch našeho těla projektuje malou ploškou, která má zakončení právě na ploskách nohou. A masáží této plošky můžeme daný orgán diagnostikovat a podle potřeb také ovlivnit.

Reflexní masáž plosky nohy
Reflexní terapie plosky nohy je komplexní a velice účinnou metodou. Využívá toho, že pohmatem plosky nohy je možné zjistit příčinu řady problémů, vyvolaných chybnou funkcí vnitřních orgánů, protože při poruše funkce orgánu dochází ke změně citlivosti - bolesti i v příslušné projekční oblasti na plosce nohy. Následnou masáží a jemným tlakem na spodní části nohy lze zjištěné problémy výrazně zmírnit nebo i odstranit. Ošetření tak pomáhá udržovat duševní a fyzickou rovnováhu organismu.
Reflexní masáž je prováděna bez masážních emulzí tzv.na sucho.Touto masáží se uvolňují a protahují svaly, úpony a šlachy. Ale plosky nohy lze využít také při migrénách, bolestech zad a plotének, bolestech kloubů, ischiasu, skolióze, alergiích, detoxikaci těla a podpoře lymfatické drenáže.

Nám chlapům tento kurz rozhodně stačí, ale pokud by se chtěly partnerky ještě něčemu přiučit a využít svůj volný čas, pošlete je na aromaterapeutickou masáž. Samy přijdou na jiné myšlenky, příjemně si zarelaxují, ale hlavně se naučí při masážích využívat vůní, které jak je známo, léčí. Malou ochutnávku si můžete přečíst již v dnešním Playboy, proto nezapomeňte partnerku na aroma účinky upozornit a aromaterapeutickou masáž jí doporučit. Ale popravdě, sami po přečtení aroma masáž vyzkoušíte.
Aromaterapeutická masáž
Základem aromaterapie jsou vůně vyvolávající v lidském těle celou řadu psychických a psychosomatických procesů. Vrcholem obřadného ceremoniálu, v kterém se mísí kapky vonných esencí (přímo z přírody, žádná chemie) s rozehřátým olejem, je chvíle, kdy se vše v místnosti propojí na vlně vůně a souznění. Jakoby vůně vyprávěla svůj příběh a my mohli naslouchat. O této masáži nemůžeme říct, zda je jemná nebo silná, je zcela individuální. Hlavním námětem při výběru aroma je tělo i mysl klienta, takže si scénář píše každý sám. Terapeut jen svými zkušenými dotyky léčebný proces probudí.

Tymián je všemocný
Duši uklidní, únavu zažene, rány vyčistí, mykózy překoná, dýchací cesty ozdraví, rýmu a záněty dutin vyléčí, kašel zmírní, naši obranyschopnost zvýší, trávení pomůže, při revmatismu uleví stejně jako při svalové bolesti a „nízko tlakařům“ prospěje.
Je to možné? Je, záleží jen na správně načasovaném použití a jeho způsobu.

A co teprve levandule
Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích. Mírně snižuje krevní tlak. Masáže oleji z levandule pomáhají při revmatických bolestech a mají povzbuzující účinek.
Bazalkový olej uvolňuje svalové křeče,
Bergamotový olej tiší bolest a osvěží.
Kafrový olej prohřívá a působí proti křečím,
Heřmánkový olej se může použít na drobnější poranění.
Hřebíčkový olej uvolňuje svalové napětí a prohřívá.
Mátový olej pomáhá namoženým svalům a kloubům.

Přivoňte, vpusťte aromaterapii do svého života a dovolte jí okouzlit nejen vaše smysly, ale i uzdravit tělo.
A protože jsme se v minulých číslech věnovali i liposukcím a plastickým či estetickým zákrokům, nesmí chybět zmínka o manuální lymfodrenáži, která po všech takových zákrocích dopomůže k rychlé rekonvalescenci.
Manuální lymfatická drenáž je královna mezi jemnými dotykovými technikami. Heboučký pudr namísto olejíčku zaručí, že terapeut velmi něžnými hmaty a hlazením pohybuje kůží, pod kterou jsou ukryty křehoučké lymfatické cévy. Tyto hmaty jsou naprosto speciální, popohání lymfu a zlepšují tak její průtok mízním systémem, což je pro lymfatický systém velmi důležité.
A proč manuální? Protože citlivým lidským rukám se žádný přístroj nevyrovná. Zkušený terapeut svými prsty rozpozná na Vašem těle i drobné změny a rozdíly. Těmto místům a okolí se pak věnuje o něco více. Drenáž je tak účinnější a výsledný efekt je znatelně lepší. To by žádný sebelepší přístroj udělat nemohl.
POZOR, lymfodrenáži musí předcházet bazální ošetření krku. Odblokování neboli vyprázdnění uzlin (tzv. bazální ošetření krku) je vždy součástí drenáže! Jde o vyprázdnění uzlinek v podklíčkové jamce, po stranách krku (kde se vám zvětší uzlinky, když jste nemocní).  I pokud se rozhodnete pro přístrojovou lymfodrenáž, terapeut, sestra či obsluha přístroje Vám musí odbornými hmaty vyprázdnit uzliny na krku, aby se rozprouděná lymfa měla kam „hnát“. Toto je naprosto základní služba a pokud vám ji nikdo neposkytne, s klidným svědomím odejděte, přece si nenecháte ublížit. Bez tohoto ošetření by vás totiž následně mohla například začít bolet hlava.
Lymfodrenáž je opravdu královna jemných dotykových technik, hrubší síla jí nepřísluší a Vám by mohla ublížit. I proto doporučuji drenáž manuální. Terapeut vždy upraví tlak podle Vašich potřeb.
Otékající kotníky, těžké nohy/ruce, sedavé nebo naopak celodenní pobíhající či stojné práce, kde jsou přetěžované a unaven nohy: Tyto pocity a stavy způsobuje nahromaděná lymfa, vytvoří se otok a ten může začít tlačit a bolet. Tuto přebytečnou lymfu odvedeme do uzlin a přes hrudní mízovody a horní dutou žílu do krevního oběhu. Krev se vyčistí v játrech a ledvinách a přebytečné látky tak odchází z těla ven.
Prevence a léčení celulitidy: Lymfa neboli míza se, jednoduše řečeno, tvoří z naší krve. A jídlo, které sníme a v žaludku strávíme, se rozložené na živiny dostává do krve a pak tedy i do lymfatického systému (mízního systému). Je nám tedy jasné, že lymfa v okolí žaludku je velmi bohatá například na drobné kapénky tuku. Tuku, který je z našeho jídla.
Jizvičky a pacienti po liposukci či jiných zákrocích či úrazech, čerstvě zahojené zranění kůže a popáleniny: Regeneraci pokožky urychlí právě rozproudění lymfy.
Migrény: Migréna může být vyvolána tlakem nahromaděné lymfy, proto je doporučována lymfodrenáž hlavy, obličeje a krku.
Dále Vám lymfodrenáž může pomoci i při detoxikaci, zvýšení obranyschopnosti, zlepšení kondice o 10 – 15 %, prevenci imunitních selhání a nádorových onemocnění neboli při špatné náladě a pocitu nedostatku jemného dotyku.
UPOZORNĚNÍ: Pokud trpíte akutním bakteriálním či virovým onemocněním, máte nevyléčené nádorové onemocnění nebo hnisavé rány na manuální lymfodrenáž nechoďte. Rozprouděný lymfatický systém by roznesl po celém těle škodlivé látky a mohl situaci zhoršit.